بررسی رتبه الکسا وبسایت

ابزار کمک بهینه سازی برای موتور جستجو
خدمات تخصصی سئو

بررسی رتبه الکسا


یک آدرس اینترنتی (URL) را وارد کنید
خدمات تخصصی سئو

درباره بررسی رتبه الکسا

رتبه الکسا چیست و چه کاربردی دارد؟

الکسا در واقع وبسایتی با تابعیت کشور ایالات متحده آمریکا میباشد که با توجه به متریک های خاص خود در رنکینگ جهانی وبسایت ها توانست نظر کاربران بسیار زیادی در سطح اینترنت را به سمت و سوی خود جلب کند. ساز و کار وبسایت الکسا به گونه ای بود که کاربران بتوانند وبسایت های مشابه را با هم مقایسه و تحلیل کنند و با استفاده از ابزارهای سئویی که این شرکت در اختیار کاربران خود قرار میداد بتوانند رنک و رتبه بهتری در موتور های جستجو کسب کنند.

اما دلیل آنکه ما از فعل گذشته در مورد الکسا استفاده میکنیم به این دلیل است که این شرکت تصمیم گرفت که فعالیت خود را در ماه مه () سال 2022 تعلیق کند و به کار خود پایان دهد. اما چرا وبسایت معروف و محبوبی چون الکسا با سرویس خاص و منحصر به فردی که ارائه میداد تصمیم به منحل کردن پروژه خود گرفت؟ اگر این سوال را دارید با ما همراه باشید.

لوگو سایت الکسا

چرا الکسا به کار خود پایان داد؟ 

تقریبا دیگر همه ما میدانیم که نگهداری و کنترل وبسایت ها نیز هزینه دارد مخصوصا اینکه اگر یک وبسایت محبوب و پربازدید باشد. در این صورت باید سرورهای قدرتمندی انتخاب کند که جوابگوی بازدیدکنندگان خود باشد. شرکت الکسا از آنجایی که هدف فعالیتش فروش پلن و طرح های درامدی خدمات سئو و مانیتورینگ رقبا بود متاسفانه در این زمینه موفق عمل نکرد و تنها رتبه بندی وبسایت ها بود که برای کاربران جذاب به نظر میرسید که این خدمت توجیه درامدی برای این شرکت نداشت. همچنین تبلیغات راهکار درآمدی دیگری بود که الکسا از آنجایی که تبلیغ دهندگان در همان حوزه فعالیت داشتند نمیتوانست تبلیغ کننده رقبا باشد و البته باز هم توجیه درآمدی قابل قبول نبود. همه این موارد دست در دست هم داد تا تیم الکسا بازی را به رقبایی همچون اچرفس و ماز ببازد و فعالیت خود را معلق کند.

از طرفی شرکت الکسا سال ها قبل توسط شرکت آمازون خریداری شده بود و در واقع بنیانگذاران این پروژه در کمپانی مادر آمازون ادغام شده بودند تا دانش و تکنولوژی را به آمازون ببرند و ادامه حیات الکسا امروزه برای کمپانی آمازون تقریبا هیچ اهمیتی نداشت. در آمریکا این یک سنت است که شرکت های بزرگ، شرکت های مشابه کوچک را خریداری میکنند تا رقیب جدی در آینده نداشته باشند و یا یک شرکت را خریداری میکنند که از دانش آن در جهت پیشبرد اهداف خود استفاده کنند.

آیا رتبه بندی الکسا قابل اعتماد است؟

الکسا رتبه بندی وب سایت ها را بر اساس ترند بازدید انجام میدهد. حالا سوال اینجاست که الکسا از کجا متوجه میشود یک وبسایت چقدر بازدید دارد؟ پاسخ این است که دنیای اینترنت پیش از اینکه پر از آدرس های اینترنتی شود پر از آدرس های منحصر به فردی بود که امروزه ما آن را با نام IP میشناسیم.

آی پی های اینترنتی مرجع خوبی برای نشان دادن میزان محبوبیت یک وبسایت است زیرا هر چه تعدد آی پی های بازدید کننده از یک سایت بیشتر باشد ، یعنی محبوب تر است. حال که متوجه شدید مرجع اصلی این متریک چیست باید بدانید برخی کشورها مانند ایران اینترنت ها دارای آی پی های داینامیک هستند یعنی اگر شما 5 کارمند داشته باشید که روزانه مرتبا روی سایت شما کارکنند از یک وبسایت که روزانه 20 نفر بازدید کننده دارد رتبه الکسا بهتری خواهد داشت.

بنابراین باید بدانید که این عددها تقریبی است و معیار دقیقی برای اعتبارسنجی محبوبیت وبسایت ها نیست البته الکسا اسنیپت کدی برای قرار دادن در هدر وبسایت ها ارائه داده بود که این اطلاعات را دقیق تر به کاربران ارائه دهد ولی از آن استقبال نشد.

 


طراحی سایت فرزین